تبلیغات
زندگی همین الانه - سه اصل در طراحی داخلی

سادگی، تناسب، هماهنگی


برای اینكه خانه‌ای هماهنگ با تمامی معیارهای مورد علاقه خود....

 

                                                                                    نظر یادتون نره

 

سادگی، تناسب، هماهنگی


برای اینکه خانه‌ای هماهنگ با تمامی معیارهای مورد علاقه خود داشته باشید باید سه اصل اساسی را در طراحی داخلی رعایت كنید. سادگی، تناسب و هماهنگی، سه اصل راهنمای شما در طراحی داخلی خانه‌تان هستند.


سادگی

سادگی یعنی هرچه كمتر بهتر. برای اینكه منزل ساده‌ای داشته باشید، شلوغی را به حداقل برسانید. وسایل و لوازم تزئینی را روی هم تلنبار نكنید. چیدن چند وسیله روی میز كافی است زیرا استفاده از تعداد زیادی وسیله موجب آشفته به نظر رسیدن اتاق می‌شود.


تناسب

تناسب یا برازندگی یعنی توجه به این نكته كه وسایل تا چه اندازه مناسب استفاده هستند. اگر می‌خواهید كاناپه یا مبلی را روكش كنید، از پارچه‌ای استفاده كنید كه استحكام و دوام لازم را داشته باشد؛ استفاده از پارچه ‌پرده‌ای در اینجا مناسب نیست. تناسب همچنین به بافت تاریخی و سبك نیز مربوط می‌شود. به عنوان مثال، قرار دادن یك میز عسلی شیشه‌ای و مدرن در اتاقی كه به سبك دوره قاجار تزئین شده، به هیچ وجه مناسب نیست.


هماهنگی

هماهنگی به طور كلی مربوط به مقیاس و اندازه است. مبلمان و اثاثیه باید نسبت به یكدیگر و نسبت به اتاقی كه در آن قرار گرفته‌اند، هماهنگی داشته باشند. شما نمی‌توانید داخل یك اتاق كوچك اثاثیه و صندلی‌های بزرگی قرار دهید؛ به همین ترتیب، نمی‌توانید در یك اتاق بزرگ با سقف بلند از گچبری‌های كوچك استفاده كنید. بهتر است برای مبلمان بزرگ، از پارچه رومبلی استفاده كنید كه دارای طرح‌های بزرگ و پر‌رنگ باشد و مبلمان كوچك خود را با یك پارچه ساده روكش كنید.


مفاهیم دکوراسیون وحدت


گر در طراحی، معماری و تزئینات داخلی، عناصر مختلف به نحوی در یكدیگر ادغام شوند كه یك كل واحد را تشكیل دهند، عنصر وحدت به وجود آمده است. این كل واحد باعث یكپارچه شدن عناصر می‌شود كه برخلاف جهت پراكندگی است و از لحاظ دیداری استحكام دارد.

پراكندگی زمانی اتفاق می‌افتد كه عناصر در كنار هم باشند ولی رابطه‌ای از لحاظ رنگ، بافت و فرم با یكدیگر نداشته باشند. اما اگر مجموعه عناصر با كل فضا خوب تركیب شود، یك تنوع دیداری به وجود می‌آید، كه همان ایجاد وحدت بین عناصر همانند با عناصر غیرهمانند است.


مهمترین و اصولی‌ترین كار در ایجاد وحدت بین اشیاء، پیدا كردن نقطه مشترك بین عناصر است. زمینه‌ای كه اشیاء در آن قرار گرفته‌اند،‌می‌تواند همان نقطه اشتراك بین آنها باشد بنابراین قرار دادن یك زمینه در محیط، باعث ایجاد وحدت بین اشیاء آن محیط می‌شود.

 

 

 

به عنوان مثال؛ فرض كنید می‌خواهیم وحدت را در یك زمینه ایجاد كنیم. در این زمینه، اشیاء و عناصری وجود دارند كه هر كدام دارای یك رنگ مجزا هستند و هیچ‌كدام با هم توازن و هماهنگی ندارند. رنگی كه برای زمینه انتخاب می‌كنیم باید طوری باشد كه بین همه اجزاء ارتباطی به وجود آورد. در چنین شرایطی باید از رنگ‌های خنثی در پس زمینه استفاده كرد كه باعث ایجاد وحدت بین اشیاء زمینه می‌شود.
طبقه بندی: طراحی و دکوراسیون ساختمان، 

تاریخ : جمعه 18 اردیبهشت 1388 | 03:09 ب.ظ | نویسنده : حسین فرجی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.