تبلیغات
زندگی همین الانه - 4 خبر پزشکی

4خبر پزشکی در باره ی پوست و مو

خیلی جالبه

برای کسانی که به ظاهر خود اهمیت می دهند.

برای مشاهده به ادامه مطلب...

روش صحیح شانه زدن و آرایش مو


آرایش و پیرایش مو برای بهره مندی از موهای سالم و زیباتر همواره مورد توجه همگان به ویژه جوانان بوده است. اگر شما جزو افرادی هستید که از ریزش مو رنج می برید در شانه یا برس زدن موهای خود به این نکات توجه کنید موهای خیس را هیچگاه شانه نکنید اجازه دهید موی شما با دمای محیط خشک شود و تا آنجا که امکان دارد از کاربرد سشوار خودداری کنید, اگر گهگاه مجبور به استفاده از سشوار هستید از کمترین درجه حرارت آن استفاده کنید, شانه شما بهتر است پلاستیکی با دندانه های درشت و نرم باشد ضمن اینکه استفاده از شانه بهتر از برس زدن است اگر مجبور به استفاده از برس هستید نوک دندانه های آن گرد و برس نرم باشد.

محکم بستن گیره سر و کش یا بافتن سفت موها نیز موجب افزایش ریزش مو می شود بنابراین لازم است نحوه شانه کردن, بستن و آرایش مو را طوری انتخاب کنید که کمترین کشش روی تار موها باشد, همچنین بهتر است شکل و جهت شانه کردن و فرق باز کردن موهای خود را مرتبا تغییر دهید و از تماس طولانی و شدید مو با نور شدید آفتاب پرهیز کنید.

رنگ کردن موها نیز یکی از شایع ترین شیوه های آرایش مو هم در مردان و هم در زنان است.

از رنگ مو برای تیره کردن موهای سفید, پوشاندن آنها و روشن کردن موهای تیره یا تغییر رنگ مو استفاده می شود. رنگ موها به چهار گروه رنگ موی تدریجی, موقت, نیمه دائم و دائم تقسیم می شوند.

رنگ موهای تدریجی بیشتر توسط مردان استفاده می شوند و بعد از رنگ موهای دائمی با احتمال ایجاد حساسیت و واکنش آلرژی در پوست همراه هستند, بنابراین بهتر است قبل از کاربرد این دو گروه رنگ مو, حتما روی پوست آزمایش شوند.

البته به نظر می رسد آزمایش تمام انواع رنگ مو دو روز قبل از کاربرد آنها به صورت مالیدن مقداری از آن روی سطح داخلی پوست بازو یا ساعد روزی دو بار و به مدت دو روز لازم باشد, در صورتی که قرمزی, خارش و تحریک پوست ایجاد نشد می توان از آن رنگ مو با خیال راحت استفاده کرد.

دقت کنید دیگر شیوه های ارایشی مانند صاف کردن یا فر دادن موها را همزمان با رنگ کردن به کار نبرید همچنین به علت خشک و شکننده شدن موهای رنگ شده پس از هر بار شستشوی موی سر از نرم کننده نیز استفاده کنید.

 

انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها


نـخـستین گـام برای داشـتن پوستـی زیبا آگاهی یافتن ازنوع پوست میباشد زیرا ازاین طریق شما قادر خواهید بودهر چه بهتر از پوستتان مراقبت و هـمـچنـیـن فـراورده های بـهـداشـتـی و آرایشی مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنید. بطور کلی ۵ نوع پوست وجود دارد:

1- پوست نرمال: نه زیاد خشک و نه زیاد چرب میباشد-مــنــافــذ پـوست قابل رویت بـوده امـا بـزرگ و یـا مســدودنیستند- پس از شستشو نرم و لطیف میگردند- به نـدرت صورت جوش میزند.طرز مراقبت: روزی دوبـارصـورت خـودرابا شوینده های مـلایم شستشو داده و از مرطوب کننده استفاده کنید.

2- پوست چرب: پوست اغلب چرب است- سطح پوست ضخیم و خشن می بــاشد -منافذ پوست بزرگ و قابل رویت میباشد- پوست براق است. صورت زیاد جوش می زند-گرد و غبار و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کند- غـدد چـربـی بـیـش از حـد فـعـال میباشند به همین خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است- پـوست کـمـتـر چـروکیده میشود.طرز مراقبت: روزی ۲ مرتبه صورت خود را با شوینـده هـای مـلایـم شسـتـشو دهـیـد-همواره از شوینده های ملایم و غیر چرب و حاوی الکل استفاده کنید- از لــوازم آرایشی غیر چرب استفاده کنید- به خاطر داشته باشید پوست چرب نیز نیاز به مـرطـوب کــننده دارد بنابراین از مرطوب کننده هر روز استفاده کنید.- با آب سرد صورت خود را بشویید تا منافذ پوستتان بسته گردد. از غذاهای سرخ شده و شکلات کمتر استفاده کنید.

3- پوست خشک: پوست نازک و کاغذ مانند است- هـنـگـام لـمس آن پـوسـت خـشـک است- منافذ پوست بسیار ریز میباشند- صورت بندرت جوش می زند- چون غدد چربی کم کار میباشند بنابراین پوست خشک و معمولا پوسته پوسته میگردد- مـستعد چین و چروک می بـاشد- در زمستان پوست خشک تر شده و خارش پیدا می کند.طرز مراقبت: همواره از لوازم آرایش ملایم فاقد الکل استفاده کنید-هر روز پوست خود را با مرطوب کننده مرطوب کنید- همواره صورت خـود را بـا شـویـنـده هـای مـلایــم و غیر صـابونی بشویید زیرا صابون چربی پوست شما را با خود می شوید- از کـرمـهـایـی کــه محتوی آلفاهیدروکسی اسید میباشد استفاده کنید. این ماده سبب پیلینگ ملایم لایه خشک و مرده خارجی پوست می شـود- شستـشوی صـورت بـا روغــن بادام و یا زیتون بسیار موثر می باشد- یـک سیب را رنده کرده مدتی در یخچال گذاشته و ۱۵ دقیقه روی صورتتان قرار دهید.

4- پوست ترکیبی: اغلب افراد پوستشان پوست ترکیبی می بـاشد بـدیـن مـفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشک است- خشکی معمولا در نواحی گونه، دور چشم و گردن و چرب در نواحی پیشانی، بینی و چانه- بهتر است برای نواحی چرب یک نوع فراورده و نواحی خشک فراورده دیگری استفاده کنید. طرز مراقبت: صورت خود را روزی ۲ مرتبه با شوینده های ملایم شستشو دهید-گلاب برای طراوت پوست بسیار موثر است.

5- پوست حساس: بـه آسـانـی تــحریـک می گردد و ایجاد خارش، سوزش، قـرمــزی و ساییدگی در پوست می گردد- گهگاهی جوش میزند.طرز مراقبت: از صابون استفاده نکنید و در عوض لوسیونهای شستشوی ملایم و غیر حساسیت زا را بکار ببرید.نکاتی در مورد سلامتی پوست۱- آب فراوان بنوشید.حداقل روزی ۱۰-۶ لیوان. آب سبب دفع سموم بـدن میگردد و برای سلامتی پوست بسیار مهم است.۲- از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید تا پوستتان دچار پیری زود رس نگردد.۳- رژیم غذایی مناسب داشته باشید. روزانه مـقادیـر زیادی سبزیجات و میوه های تازه بخورید. سویا برای پوست بسیار مفید میباشد.۴- مشروبات الکلی و سیگار را ترک کنید. سیگار ویـتامین سی بدن را از میان میبرد که سبب آسیب به بافت ارتجاعی پوست گشته و چین و چروک در پوست نــمایان میگردد. الـکـل نـیـز عـروق خـونی را منـبسط کـرده و سبـب قـرمزی و احسـاس خارش در پوست میگردد.۵- ورزش کنید. پوست شما نیاز به تنفس دارد. با دویدن و یـا پـیـاده روی سـاده جـریـان خون شما افزایش یافته و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به پوستتان میرسد.

۶- استرس را به حداقل برسانید. استرس سبب اختلال در هـورمـونــهای بدن گشته که بر پوسستان اثر سوء میگذارد.

۷- خواب کافی داشته باشید. ۶ الی ۸ ساعت در شبانه روز بخوابید.

۸- سس مایونز یک مرطوب کننده فوق العاده برای پوست صورت میباشد. آن را بــصورت ماسک میتوانید استفاده کنید.پوستی زیبا داشته باشید.

 

 

حمام آبی

حمام سرد، حمام نیمه گرم، حمام گرم، پاشویه گرم:


بهترین و مهم ترین وسیله پاکیزه کردن پوست و مو، حمام کردن و شست و شوی تمام بدن به وسیله آب گرم و صابون است. با استحمام می توان ، چربی و کثافات پوست و مو و همچنین بوی عرق و سلول های مرده پوست را از بین برد. نظافت پوست ، گذشته از پاکیزگی آن ، تولید نشاط و سرور نیز می کند. اصولا استحمام با داشتن عرق، با آب سرد یا گرم هیچ ضرری ندارد، بلکه پس از استحمام ، قرار گرفتن در معرض باد و سرما، سبب سرماخوردگی می گردد. همچنین بعد از صرف غذا نیز حمام کردن بسیار مضر می باشد.

درجه حرارت حمام بستگی به انتخاب استحمام کننده دارد. برخی به حمام کردن با آب سرد علاقه دارند که زمان آن نباید از ۵ دقیقه تجاوز کند. حمام کردن در فصول گرما با آب بیست و پنج درجه مفید است. حمام سرد، اثر تحریکی در عضلات و اعصاب دارد و به گرمای بدن نیز نمی افزاید.

برخی به حمام نیمه گرم علاقه دارند که زمان آن نباید از ۱۵ دقیقه تجاوز نماید، زیرا سبب خستگی می شود. آب نیمه گرم حدود ۳۳ تا ۳۵ درجه گرما دارد و بهترین وسیله برای خواب رفتن و زدودن خستگی می باشد.

برخی به حمام گرم علاقه دارند و با آبی که دارای حرارت بین ۳۳ تا ۴۱ درجه است استحمام می نمایند. حمام گرم که سبب تندی نبض و تنفس و افزایش گرمای بدن می شود، نباید از ۱۵ دقیقه تجاوز کند ، زیرا موجب سستی و رخوت می گردد.از سوی دیگر پاشویه گرم با آب ۴۰ درجه ، پرخونی اندام های فوقانی بدن را کاهش داده و مقدار خون را در پاها افزایش می دهد


ورزش هایی برای پوست صورت کشش و انبساط عضلات صورت شما نمایانگر این مسئله است که صورت شما کشیده و چروک شده و حالات صورت شما خشک است یک خنده خوب و زیبا بهترین راه آرام کردن عضلات صورت است، اما تمرینات و ورزش های روزانه سریعا به آزاد شدن و تقویت شدن ماهیچه های کلیدی کمک می کند. سعی کنید این ورزش ها را وقتی که در حمام هستید یا در وان نشسته اید انجام دهید نه در زیر نورهای شدید.

عضلات کل صورت خود را منقبض کنید به شکلی که چین و چروک بر تمام سطح صورت و پیشانی شما ایجاد شود، ابروها اخمو و چشم ها و دهانتان را محکم ببندید.
حال برعکس این کار را انجام دهید یعنی چشم ها و دهانتان را باز کنید تا جایی که می توانید مثل اینکه می خواهید فریاد زدن بزنید. این حرکت برای شل کردن و رها کردن عضلات گلوی شما مفید می باشد. دوباره دهان خود را در حالیکه لبهایتان را روی هم فشرده اید ببندید و سپس دهان خود را باد کرده و به سمت راست و سپس به سمت چپ فشار آورید لبخند بزنید به شکلی که دهانتان از دو طرف تا حد امکان باز شود . باز هم چشمانتان را تا جایی که می توانید باز کنید. لبخند خود را تکرار کرده و به همان شکل نگه دارید اما این بار بطوری که چانه خود را جمع کرده و عضلات گردن را سفت کنید و بکشید

یکی از عوامل عقیم شدن نوزادان پسر استفاده زنان از محصولات آرایشی شیمیایی است
لوازم آرایشی شامل انواع عطر، ادکلن و ژلهای حالت دهنده مو دارای مواد شیمیایی مضر هستند این مواد شیمیایی باعث نارسایی های مادرزادی در نوزادان می شود در این محصولات تقریبا
۵۲ نوع ماده شیمیایی مضر فتالاتس وجود دارد که سبب دوام و نرمی آنها می شود در حالی که روی برچسب آنها تنها نام یک نوع از این ماده آلوده کننده نوشته شده است گرچه هنوز خطر فتالاتس برای انسان به اثبات نرسیده است ، اما باید از ترکیب این مواد در لوازم آرایشی خودداری کرد. یکی از مهمترین ناراحتی های ایجاد شده قرار گرفتن در معرض فتالاتس ، وجود نارسایی های قابل توجه در اعضای تولیدمثل مردانه است.این محققان علت اصلی آن را مصرف بی رویه لوازم آرایشی از سوی زنان می دانند.در این مطالعات ،۷۲ نوع محصول آرایشی مانند لوسیون ، لاک ناخن و دئودورانت آزمایش شده است که از این تعداد،۵۲ مورد حاوی فتالاتس بودند.

فتالاتس در خون زنانی که از این محصولات استفاده می کنند ، بسیار یافت می شود و می تواند سبب عقیم شدن نوزادان پسر شود از آنجا که این ماده در مواد پلاستیکی نیز یافت می شود اتحادیه اروپا تولید و توزیع اسباب بازی های حاوی فتالاتس را بشدت ممنوع کرده است.

 

 

۱۳۸۸

ماسک آناناس


‌این میوه گرمسیری دارای قدمت بسیار زیادی است به طوری که اولین بار‌ ‌توسط مردم کشورهای آمریکای جنوبی به کشت رسید و کم کم به کل دنیا معرفی شد. به‌ ‌طوری که اقوام آن ناحیه عقیده داشته اند که این میوه دارای خواص شفابخشی فراوانی است‌ ‌به طوری که آبمیوه آن را برای پاک کردن پوست بسیار مناسب می‌دانستند.

 آنها در صورت‌ ‌بروز زخم از این میوه به عنوان مرهم و از برگ آن به عنوان وسیله‌ای برای پانسمان‌ ‌استفاده می‌کردند. در طب چینی نیز عقیده بر آن بود که آناناس در گرمای تابستان‌ ‌دارای خاصیت خنک کنندگی است و برای درمان آفتاب سوختگی بسیار مفید است. حتی نوشیدن‌ ‌آب این میوه نیز به دلیل عطر و طعم منحصربه فردی که دارد بسیار نشاط آور است‌.

‌آیا می دانید این میوه به چه دلیل برای پوستتان مفید بوده و مصرف‌ ‌آن توصیه می شود؟


مطالعات نشان داده است که، مصرف روزانه
۰۰۱ گرم از این میوه ۵۲ درصد از نیاز روزانه افراد را به ویتامین‌ C برطرف می‌کند. به علاوه در این میوه‌ ‌مقادیر بالایی پتاسیم و بتاکاروتن نیز وجود دارد که مصرف آن‌را برای بیماران فشار‌ ‌خونی و افرادی که مستعد سرطان هستند، بسیار مفید است.

 وجود ویتامین‌ C به همراه‌ ‌بتا کاروتن در آناناس به جهت افزایش ساخت کلاژن و الاستین‌ (‌بافت پروتئینی پوست‌) ‌مفید بوده و خون رسانی را به این بافت افزایش می دهد. توجه داشته باشید که در هر‌ ‌ناحیه ای از بدن که خون رسانی بیشتری داشته باشد، رشد و ترمیم سلول‌ها افزایش یافته‌ ‌و بافت تازگی و جوانی خود را حفظ می‌کند‌.

تا به حال کسی را که جراحی بینی داشته است، پس از عمل دیده اید؟‌ ‌صورت آنها در بیشتر نقاط کبود شده و مدت طولانی نیاز است تا این کبودی‌ها برطرف‌ ‌شود، اما اگر به این افراد خوردن مرتب آناناس را توصیه کنید این کبودی ها هرچه‌ ‌سریع تر رفع می شوند.

 دلیل این خاصیت نیز آن است که در آناناس آنزیمی به نام‌ ‌بروملین وجود دارد که موجب انحلال تجمعات سلول‌های خونی شده و به عنوان یک التیام‌ ‌بخش عمل می‌نماید. به این دلیل، خوردن آناناس برای پوست هایی که کوپروز فراوانی‌ ‌دارند (عروق در زیر پوست کاملا پرخون و مهتقن است) بسیار مفید است.

 

۱۳۸۷
طبقه بندی: خبر های پزشکی، 

تاریخ : یکشنبه 27 اردیبهشت 1388 | 09:16 ب.ظ | نویسنده : حسین فرجی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.